Skip to content

121 Gregory Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block2205
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4SB/40U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
8%
Improvement Value:$1,220,700
92%
Total Assessment$1,326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,700+3.0%
2024$53,121+6.5%
2023$49,884+0.8%
2022$49,499+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook A167, Page 188

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook O130, Page 36