Skip to content

181 BroadwayPassaic, NJ 07055

Built 1980
Apartment

Last Sale Price
$3,737,500
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block3215
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/30U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
5%
Improvement Value:$1,859,700
95%
Total Assessment$1,962,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,906+3.0%
2024$78,570+6.5%
2023$73,782+0.8%
2022$73,213+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,737,500

To:

DeedBook 3030, Page 141

Property Sale

Sale
$1,535,000
DeedBook 625, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1980