Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
439 Main AvePassaic, NJ 07055
Last Sale Date
May 22, 2017
Property Information
Block2207
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description10 G CB
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$80,500
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$80,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,323 | +3.0% |
| 2024 | $3,227 | +6.5% |
| 2023 | $3,031 | +0.8% |
| 2022 | $3,007 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.