Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C02C)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC02C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage980
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
50%
Improvement Value:$64,800
50%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+3.0%
2024$5,197+6.5%
2023$4,880+0.8%
2022$4,843+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2641, Page 83Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2548, Page 240Recorded11/13/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1219, Page 265

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook V136, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1973