Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C209)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2020

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC209
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage988
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
48%
Improvement Value:$70,400
52%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583+3.0%
2024$5,421+6.5%
2023$5,091+0.8%
2022$5,052+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft988DeedBook 3755, Page 236

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 799, Page 178

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 424, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1979