Skip to content

309 Paulison Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block3216
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,093
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
27%
Improvement Value:$244,500
73%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,820+3.0%
2024$13,421+6.5%
2023$12,604+3.1%
2022$12,223+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 720, Page 30

Property Sale

Sale
$144,500
DeedBook N130, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1900