Skip to content

266 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 19, 1997

Property Information

Block2203
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage3,094
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
21%
Improvement Value:$287,000
79%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,938+3.0%
2024$14,506+6.5%
2023$13,622+0.8%
2022$13,517+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft3,094DeedBook 150, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1910