Skip to content

320 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block3216
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
39%
Improvement Value:$112,600
61%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,553+3.0%
2024$7,335+6.5%
2023$6,888+0.8%
2022$6,835+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook Y130, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1900