Skip to content

364 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block3217
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,772
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
22%
Improvement Value:$237,700
78%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,522+3.0%
2024$12,160+6.5%
2023$11,419+0.8%
2022$11,331+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,772DeedBook 4540, Page 18

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2690, Page 61Recorded9/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900