Skip to content

386 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3218
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage6,087
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
20%
Improvement Value:$316,000
80%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,966+3.0%
2024$15,498+6.6%
2023$14,538+0.8%
2022$14,424+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900