Skip to content

384 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
May 2, 2014

Property Information

Block3218
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,736
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
26%
Improvement Value:$220,800
74%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+3.0%
2024$11,936+6.5%
2023$11,209+0.8%
2022$11,122+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2497, Page 48Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook W144, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1900