Skip to content

372 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block3218
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B 2 B
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
25%
Improvement Value:$213,400
75%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,738+3.0%
2024$11,399+6.5%
2023$10,705+0.8%
2022$10,622+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 2805, Page 123Recorded4/11/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 410, Page 269

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook A150, Page 349