Skip to content

98 Grant StPassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block3219
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
16%
Improvement Value:$366,800
84%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,935+3.0%
2024$17,417+6.5%
2023$16,356+0.8%
2022$16,230-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

DeedBook 2065, Page 138

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 199, Page 194

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook M154, Page 350