Skip to content

90 Grant St.Passaic, NJ 07055

Built 2006

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block3219
Lot19
QualifierC0002
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage30

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$170,600
74%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+3.0%
2024$9,233-0.0%
2023$9,235+0.8%
2022$9,163+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4131, Page 214

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3453, Page 36Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1412, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 2006