Skip to content

423 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block3219
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,456
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
29%
Improvement Value:$163,800
71%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+3.0%
2024$9,221+6.5%
2023$8,659+0.8%
2022$8,592+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook E133, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1900