Skip to content

365 Monroe St.Passaic, NJ 07055

Built 2004

Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block2167
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage2,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
16%
Improvement Value:$304,100
84%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,012+3.0%
2024$14,579+6.5%
2023$13,690+0.8%
2022$13,585+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 956, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 223, Page 137

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook Z128, Page 237