Skip to content

26 Wickham StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block3220
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,089
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
26%
Improvement Value:$210,200
74%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+3.0%
2024$11,375+6.5%
2023$10,682+0.8%
2022$10,600+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,089DeedBook 2932, Page 280

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 2373, Page 129Recorded9/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900