Skip to content

22 Wickham StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block3220
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage924
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
38%
Improvement Value:$97,600
62%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,494+3.0%
2024$6,306+6.5%
2023$5,922+0.8%
2022$5,876+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft924DeedBook 2373, Page 129

Property Sale

Sale
$268,050
DeedBook 1313, Page 44

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 433, Page 217

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook X146, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1900