Skip to content

479 Oak StPassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block3220
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2U
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
23%
Improvement Value:$210,100
77%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,281+3.0%
2024$10,955+6.5%
2023$10,287+0.8%
2022$10,208+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 3987, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1960