Skip to content

163-167 Passaic AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1916

Last Sale Date
May 12, 1998

Property Information

Block3230
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF/DET/GA 1FAM
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage7,888
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,600
15%
Improvement Value:$881,600
85%
Total Assessment$1,038,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,805+3.0%
2024$41,570+6.5%
2023$39,036+0.8%
2022$38,735+825.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916