Skip to content

155-159 Passaic Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 2, 1998

Property Information

Block3230
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,298
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,700
24%
Improvement Value:$373,800
76%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,265+3.0%
2024$19,680+6.5%
2023$18,480+0.8%
2022$18,338+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft4,298DeedBook 155, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1920