Skip to content

199 Lafayette Ave.#1cPassaic, NJ 07055

Built 2009

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Nov 16, 2010

Property Information

Block3230
Lot25
QualifierC000C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionTWNHSE-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage2,169
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
23%
Improvement Value:$233,700
77%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,522+3.0%
2024$12,160+6.5%
2023$11,419+0.8%
2022$11,331+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

To:

Sq Ft2,169DeedBook 2013, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 2009