Skip to content

6 Harding CtPassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block3232
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,682
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
25%
Improvement Value:$431,900
75%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,868+3.0%
2024$23,179+6.5%
2023$21,767+0.8%
2022$21,599+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft4,682DeedBook 1182, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1935