Skip to content

117 High St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Dec 8, 2015

Property Information

Block3235
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage5,698
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,200
38%
Improvement Value:$287,000
62%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,015+3.0%
2024$18,466+6.5%
2023$17,341+0.8%
2022$17,207+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925