Skip to content

338 Aycrigg AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block3240
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,762
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
35%
Improvement Value:$149,900
65%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+3.0%
2024$9,257+6.5%
2023$8,693+0.8%
2022$8,626+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,762DeedBook 3878, Page 69

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 1978, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1920