Skip to content

290 Howe AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 11, 2008

Property Information

Block3246
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,033
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
30%
Improvement Value:$150,200
70%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+3.0%
2024$8,593+6.5%
2023$8,069+0.8%
2022$8,007+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930