Skip to content

20 Liberty StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block3247
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,404
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
25%
Improvement Value:$225,300
75%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+3.0%
2024$12,036+6.5%
2023$11,303+0.8%
2022$11,215+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,441
DeedBook 1217, Page 255

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 674, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1920