Skip to content

28 Liberty StPassaic, NJ 07055

Built 1916

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Feb 1, 2001

Property Information

Block3247
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,662
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
20%
Improvement Value:$262,800
80%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,470+3.0%
2024$13,081+6.5%
2023$12,284+0.8%
2022$12,189+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft2,662DeedBook 211, Page 185

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook K141, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1916