Skip to content

66 72albion StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3248
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,403
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
32%
Improvement Value:$174,800
68%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+3.0%
2024$10,298+6.5%
2023$9,671+0.8%
2022$9,596+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950