Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C014B)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC014B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage749
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,600
59%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.0%
2024$3,908+6.5%
2023$3,670+0.8%
2022$3,641+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft749DeedBook 3608, Page 64

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1640, Page 131

Property Sale

Sale
$125,932
DeedBook 1008, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1964