Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C015B)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 19, 2021

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC015B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage749
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
43%
Improvement Value:$53,800
57%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,867+3.0%
2024$3,756+14.6%
2023$3,277+0.8%
2022$3,250+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft749DeedBook 4079, Page 202

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 431, Page 250

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook M134, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1964