Skip to content

254 Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block3252
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage6,917
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
22%
Improvement Value:$477,400
78%
Total Assessment$609,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,142+3.0%
2024$24,416+20.4%
2023$20,278+0.8%
2022$20,121+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft6,917DeedBook 2763, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1940