Skip to content

5 Reid AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block3252
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAM/DET.GAR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
29%
Improvement Value:$270,700
71%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,787-9.2%
2024$17,389+73.8%
2023$10,005+0.8%
2022$9,928+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 4135, Page 204

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 2409, Page 160Recorded12/17/2013

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 1518, Page 99

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook E151, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1920