Skip to content

240 Pennington AvPassaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 1993

Property Information

Block3252
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage4,529
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,400
32%
Improvement Value:$376,400
68%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,833-2.3%
2024$23,375+6.5%
2023$21,951+0.8%
2022$21,782+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910