Skip to content

283 Main Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1890

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block3257
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SG-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,951
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,100
36%
Improvement Value:$206,200
64%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,206+3.0%
2024$12,825+6.5%
2023$12,043+0.8%
2022$11,950+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,951DeedBook 2474, Page 130

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 518, Page 69

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook S145, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1890