Skip to content

89 Westervelt PlPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block3257
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,709
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
48%
Improvement Value:$145,200
52%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,553+3.0%
2024$11,219+6.5%
2023$10,536+0.8%
2022$10,454+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925