Skip to content

61 Aycrigg AvePassaic, NJ 07055

Built 1905

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 26, 2019

Property Information

Block3258
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,724
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,500
35%
Improvement Value:$203,400
65%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,901+3.0%
2024$12,529+6.5%
2023$11,765+0.8%
2022$11,674+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,724DeedBook 3702, Page 168

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 3269, Page 19Recorded3/19/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 312, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1905