Skip to content

223 Randolph StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3270
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
24%
Improvement Value:$180,300
76%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+3.0%
2024$9,530+6.5%
2023$8,949+0.8%
2022$8,880+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920