Skip to content

215 Randolph StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block3270
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,850
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,300
24%
Improvement Value:$184,700
76%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+3.0%
2024$9,690+6.5%
2023$9,099+0.8%
2022$9,029+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 4041, Page 143

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2726, Page 51Recorded11/18/2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2201, Page 223

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1849, Page 24

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 1361, Page 220

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 1138, Page 239

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook N156, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1920