Skip to content

131 Willett StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block3278
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,374
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
31%
Improvement Value:$203,900
69%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,142+3.0%
2024$11,792+6.5%
2023$11,073+0.8%
2022$10,988+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,374DeedBook 3268, Page 88

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 783, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1920