Skip to content

139 Mineral Sprg APassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 17, 2022

Property Information

Block3282
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,570
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,200
48%
Improvement Value:$280,700
52%
Total Assessment$539,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,260+3.0%
2024$21,618+6.5%
2023$20,300+0.8%
2022$20,144+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,570DeedBook 4224, Page 140

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2843, Page 97Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 2449, Page 27Recorded3/27/2014

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 586, Page 16

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook N164, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1950