Skip to content

17-19 Mineral Spring Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jul 12, 2001

Property Information

Block3282
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,436
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,900
55%
Improvement Value:$116,900
45%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,753+3.0%
2024$10,442+6.5%
2023$9,806+0.8%
2022$9,730+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,436DeedBook 285, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1940