Skip to content

13-15 Mineral Spring AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block3282
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,848
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
50%
Improvement Value:$141,800
50%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,602+3.0%
2024$11,267+6.5%
2023$10,581+0.8%
2022$10,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 2746, Page 164

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

DeedBook 2360, Page 1Recorded8/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940