Skip to content

446 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block3282
Lot98
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,055
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
50%
Improvement Value:$187,700
50%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,358+3.0%
2024$14,915+6.5%
2023$14,006+0.8%
2022$13,898+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,055DeedBook 657, Page 100

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook X154, Page 294

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook O133, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1940