Skip to content

264 High St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block3287
Lot73
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,115
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
27%
Improvement Value:$272,600
73%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,358+3.0%
2024$14,915+6.5%
2023$14,006+0.8%
2022$13,898+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft3,115DeedBook 278, Page 141

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook C138, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1940