Skip to content

16 Bond StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 17, 1990

Property Information

Block3289
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
45%
Improvement Value:$152,800
55%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,454+3.0%
2024$11,123+6.5%
2023$10,445+0.8%
2022$10,365+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 127, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1940