Skip to content

64-66 Bond StreetPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block3289
Lot75
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
45%
Improvement Value:$150,800
55%
Total Assessment$274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+3.0%
2024$10,995+6.5%
2023$10,325+0.8%
2022$10,245+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 3619, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1940