Skip to content

283 High StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block3289
Lot82
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,789
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
31%
Improvement Value:$265,500
69%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,973+3.0%
2024$15,512+6.5%
2023$14,566+0.8%
2022$14,454+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940