Skip to content

52 54tennyson PlPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block3298
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,822
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,100
30%
Improvement Value:$264,700
70%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,577+3.0%
2024$15,127+6.5%
2023$14,205+0.8%
2022$14,096+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,822DeedBook 4354, Page 78

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1828, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1940