Skip to content

331 High StPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block3298
Lot86
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,702
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,900
48%
Improvement Value:$134,100
52%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,596+3.0%
2024$10,290+6.5%
2023$9,663+0.8%
2022$9,589+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 166, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1940